Zurich University of Teacher Education  Living Democracy – Pilot Training Serbia

Oбука професора средњих школa за EDC/HRE  у Новом Саду, Србија, 4-7.март 2015.

Гимназија „Лаза Костић“ у Новом Саду је од ове школске године укључена у пројекат који је  организован под покровитељством Савета Европе, где се указује на кључна питања EDC/HRE  (Образовање за демократско грађанство и људска права у школској пракси).

Концептуални  оквир предавања која су реализована од стране предавача Светлане Лазић (Нови сад), Gelly  Aroni (Athens), Doris Kuhn (Zurich), Peter Krapf (Ulm), Rolf Gollob (Zurich) имала је димензију  обуке кроз подучавање и учење где су наше четири професорке активно биле укључене:  Лидија Огњановић, Елена Верзоти, Јелена Тодоровић и Зорица Кокаи.

Први дан обуке се  одвијао у просторијама наше гимназије. Све присутне је том приликом срдачно поздравио наш  директор, Вукашин Лазовић. Као први степен обуке полазиште је дато на фокусу да  ДЕМОКРАТИЈА ЗАВИСИ ОД АКТИВНИХ ГРАЂАНА, као и на схватању шта ученици треба да науче,  а шта је задатак наставника у EDC/HRE. Кључна тачна обуке била је подстицање и адекватно  реаговање на идеје ученика. Током обуке предавачи Peter Krapf и Doris Kuhn успели су да  упознају наставнике са три димензије EDC/HRE, како би што успешније схватили концептуални оквир приручника за EDC/HRE и стекли дубљи увид у садржај, методе и коначно развили  практично искуство поступања на часу у ситуацијама које нису унапред осмишљене.

Све  четири професорке из наше школе успешно су прошле обуку и стекле сертификат будућих  едукатора у програму Living Democracy EDC/HRE (Живети демократију), који је подржан од  стране Министарства просвете Републике Србије. На обострано задовољство сарадња ће бити настављена.