Ученици првих разреда Гимназије „Лаза Костић“, у периоду од 12. до 14. априла, ишли су на екскурзију у Мађарску. Првог дана екскурзије у јутарњим часовима ученици су, у пратњи својих професора, аутобусима кренули из Новог Сада за Будимпешту. После 6 сати путовања, уз песму и смех, стигли су до Будимпеште и сместили се у хотел „Зугло“. Након кратког одмора кренули су у обилазак Пеште, дела главног града Мађарске који се налази на левој обали Дунава, а који је са другим делом града Будимом спојен мостовима.

Обишли су Трг хероја, замак Вајдахуњад, амбасаду Србије, Улицу Ваци и Базилику „Светог Иштвана“. Најлепши део дана била је вожња туристичким бродом у вечерњим сатима и разгледање града са реке. Са брода највећу пажњу је привукла зграда мађарског парламента, коју је осветљавао велики број сијалица које су се огледале у води.

одељење I-1 одељење I-2

Другог дана екскурзије ученици су посетили Сент Андреју, малу варош на самој обали Дунава за коју нас вежу историјска сећања. Имали су прилику да обиђу кућу у којој је један период свог живота провео Вук С. Караџић, родну кућу Јакова Игњатовића, Пожаревачку цркву, Трговачки крст, Лазарев крст, Епархијски двор, Музеј СПЦ и Саборну цркву. На крају дана, ученици су искористили слободно време да се забаве и проведу у дискотеци уз музику и дружење

одељење I-3 одељење I-4

Трећег и последњег дана екскурзије ученици су обишли Будим, западни део главног града Мађарске, где су обишли Цркву „Светог Матеје“ и Рибарски бастион. У поподневним часовима кренули су за Нови Сад са пуно лепих доживљаја које су имали током ове тродневне екскурзије.

одељење I-5 одељење I-6