Од 24. до 30. априла ученици и професори братске Гимназије бр. 2 из Нижњег Новгорода били су наши гости. Овом посетом обележено је пуних пет година сарадње између наших двеју гимназија.
Као и увек, програм посете обухватао је различите аспекте – од свечаног дочека гостију, методичке размене искустава међу колегама, преко екскурзија, обилазака знаменитости, до шетњи и дружења у школи и у породицама домаћина.

На свечаности дочека, гости су извели кратак литерарно-музички програм, а наши ученици су за госте извели представу по мотивима раних дела Максима Горког «Хоће ли слобода умети да пева...», коју су за учеснике јубиларне Међународне конференције «Горковски сусрети» у марту ове године извели у Нижњем Новгороду.

Присутнима су поздравне речи упутили директор гимназије Вукашин Лазовић и помоћник директора Гимназије бр. 2 Марина Соколова.

Професори наше гимназије Јасмина Шовљански и Игор Перковић одржали су огледне часове хемије и информатике.

У дану предвиђеном за дружење у гимназији, део нашег хора, предвођен Драганом Миленковић, извео је неколико песама, а ученица Милица Милић научила је госте да певају песму «Хајде, Јано».

Милена Алексић је одржала кратку презентацију о српском фолклору, поткрепљену ефектним наступом наших ученика – фолклораша, који су извели сплет игара из Груже.

Са Весном Зечевић гости и домаћини су заједно направили велику Плазма-торту.

Уместо свећица на торти, којима би се означио пети «рођендан» наше сарадње, у школском дворишту је посађена бреза као трајан знак пријатељства међу нашим гимназијама.

Посетили смо Београд, два фрушкогорска манастира и обишли катакомбе на Петроварадинској тврђави.

Наши ученици – домаћини и њихови родитељи и ове године су указали гостима топло гостопримство, а у организацију и реализацију програма укључио се велики број чланова колектива: Вукашин Лазовић, Весна Зечевић, Наташа Тодоровић, Никола Дувњак, Јасмина Шовљански, Игор Перковић, Светлана Петровић, Мајда Глигорић, Бојана Богнар, Милена Алексић, као и наши помоћни радници.
Посету драгих гостију обележило је сунце и ведрина, и на небу, и у срцима.