Културно-просветни центар "Људи" из Москве је у седам земаља  (Немачка, Финска, Грчка, Италија, Србија, Јерменија и Грузија) реализовао пројекат "Отаџбина памти". Један од главних циљева пројекта је да се скрене пажња на историјско присуство Руса у тим земљама, а реализује се укључивањем младих у акције уређења парцела на којима су сахрањени Руси. Осим тога, циљ је и упознавање локалног становништва са руском културом која је, кроз свакодневни живот и стваралачки допринос Руса, уткана и у историју њихове земље. За Србију је то превасходно допринос руских емиграната из првог таласа емиграције.

Протопрезвитер Жељко Латиновић, настојатељ Успенске цркве, и протонамесник Милорад Мировић одржали су помен свим Русима, сахрањеним на Успенском гробљу. У својој топлој и надахнутој беседи отац Жељко је говорио о значају руских емиграната за наш град и упутио речи захвалности ученицима за благородно дело које су тога дана учинили.

За већину ученика рад на уређењу гробљанских парцела је сасвим ново искуство. Они су очистили споменике од маховине, на појединим местима уклонили бршљан и осушене саднице, освежили избледелу боју слова, оплевили хумке и посадили цвеће и ниске зимзелене саднице.
Уједно су сазнали да се током 1919−1921. године  у Новом Саду настанило око 2.000 избеглица из Русије – козака, војних инвалида, официра, интелигенције и племства. Сазнали су и основне податке о преминулима, чије гробове су уређивали. За оне који пожеле да сазнају нешто више о животу руских емиграната у Војводини, на располагању је књига „Самовари у равници“ Алексеја Арсењева, нашег суграђанина и потомка руских емиграната.

У акцији је учествовала и Ирина Абрамова, помоћник директора Српског центра при Државном универзитету „Лобачевски“ из Нижњег Новгорода. Она је, заједно са представницама Културно-просветног центра „Људи“ из Москве, изразила велико задовољство начином на који је организована и реализована ова акција код нас. Марија Маркина и Ирина Малето упутиле су срдачну захвалност нашим ђацима и професорима, као и управи Гимназије „Лаза Костић“ i JKП „ Лисје“.
Хвала!