У периоду од 28. јануара до 1. фебруара 2019. године, у Санкт Петербургу (Русија) организована је Зимска школа „Internet of Things у личној образовној средини ЕCOIMPACT“, као део међународног пројекта Erasmus+ ECOIMPACT – „Aдаптивна образовна средина за развој компетенција у области утицаја временских фактора, квалитета ваздуха и климе на економске и социјалне аспекте живота“. Школу организује и води проф. Алексеј Умнов са Универзитета Лобачевски (Нижњи Новгород), са асистентима Денисом Беспаловим те Петром и Браниславом Јанковић, студентима Универзитета Лобачевски, бившим ђацима наше гимназије. Предавања и радионице су организоване у просторијама Руског државног  хидрометеоролошког универзитета у Санкт Петербургу, а на позив проф. Умнова, у име наше школе, прилику и задовољство да учествује на овим занимљивим предавањима и радионицама имао је наставник информатике Игор Перковић.

У оквиру међународног пројекта "Belt and Road" у којем учествује наша школа, као представник једне од 17 земаља учесница, у Пекингу  је одржан зимски семинар под називом "Winter Training Project" у периоду од 08.12.2018 до 16.12.2018. године. Програм је био усмерен на иновације у области образовања  и остварен кроз бројне радионице, предавања и истраживања.

Гимназија „Лаза Костић“ је протеклих година била домаћин ученицима на размени, учесницима АФС Интеркултуралног програма. То je најстарија и највећа међународна, невладина, непрофитна волонтерска организација, која пружа могућности интеркултуралног учења (учење језика, живот у другачијем културном окружењу, нова пријатељства и развој личности).  Имали смо прилику да упознамо дивне младе људе из Русије и са Тајланда. Наш ученик Срђан Тртовић је, прошлу школску годину, похађао у Аустрији и донео нам безброј нових и занимљивих  искустава о аустријској култури, начину живота  и систему образовања. Ове школске године имамо част да се дружимо са Томазом Панцеријем из Италије који код нас похађа трећи разред.