У оквиру реализације заједничког пројекта међународне сарадње „Ми смо заједно“ као и потписаног договора о сарадњи, делегација Гимназије „Лаза Костић“  посетила је „Гимназију бр. 2“ Канавинског рејона Нижњег Новгорода у периоду од 23. до 27. октобра ове године. Делегацију, коју је чинило 11 ученика и 4 професора, предводио је директор гимназије Вукашин Лазовић.

Европска језичка ознака је признање чији је циљ да истакне и награди иновативне и креативне иницијативе у области наставе и учења језика. Она служи и као подстицај за представљање и ширење резултата ових иницијатива и за промовисање унапређења језичких вештина у широј јавности. У Европи постоји од 1999. године, а од 2014. је део највећег европског образовног програма – Еразмус+. Од ове године су први пут за Европску језичку ознаку могле да конкуришу и установе и појединци из Србије.

Четврти Међународни летњи језички камп градова-побратима Н. Сада и Н. Новгорода одржан је у Гимназији „Лаза Костић“ у периоду од 10. до 23. августа 2019. године, уз подршку Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине, а у сарадњи са Српским центром при Нижњеновгородском државном научно-истраживачком универзитету „Лобачевски“.
Ове године у раду кампа учествовало је 15 полазника и четири предавача српског и руског језика. За групу студената из Н. Новгорода курс српског језика (ниво Б-1) одржала је проф. Весна Зечевић, док су наши полазници учили руски језик у оквиру  три групе – почетна (предавач проф. Милена Алексић), А-2 (проф. Олга Крупина) и Б-1 (доц. др Ирина Абрамова).

У оквиру финалне етапе пројекта Информационо-културна размена идеја и пројеката у циљу успостављања међународних партнерстава који је реализовала организација „Мегапројекат“ из Москве, наши ученици – победници конкурса за најбољи есеј на тему „Реч о делу“ – Лена Јанков, Андријана Јовановић и Владан Јовичић (сви из III-1 разреда) боравили су у Софији од 29. до 31. маја, заједно са проф. руског језика Миленом Алексић. Овим путовањем награђени су финалисти из пет европских земаља.