Као и сваке године, Гимназија „Лаза Костић“ је учествовала на Mеђународном фестивалу прозе PROSEFEST који организује Културни центар Новог Сада. Oвогодишњи 18. PROSEFEST је, међу значајним именима савремене књижевности,  угостио и пољску списатељицу Барбару Клицку. Она је била гост наше гимназије у петак, 4. oктобра 2024. у 13.30 часова. Разговор са списатељицом су водили, како налаже традиција фестивала, ученици, а ове године су то били ученици четвртог разреда: Ивана Пољчић, Ђурђица Ердељан Зјалић и Урош Микулић.

Осим у нашој гимназији, наши ђаци су водили књижевно вече са списатељицом и у Културном центру, на Трибини младих, у четвртак, 3. октобра 2024. у 19 часова. У публици су се нашли писци, критичари и ученици Гимназије „Лаза Костић“ и других новосадских гимназија.

О списатељици: Барбара Клицка рођена је 1981. у Плоцку. На Варшавском универзитету студирала је пољску филологију. Осим што је песникиња, уредница, сценаристкиња и књижевна рецензенткиња, пише текстове за музичке групе и активно се бави културном анимацијом. Коаутор је текстова и члан групе Pochwalone. Ми смо са њом разговарали о њеном роману „Бања“, који је алегорија о савременој жени и буди многа болна питања модерног света. Управо због тога, Клицка је била врло занимљива саговорница, а њој су се веома допали млади читаоци, њени домаћини и њихов доживљај романа „Бања“ и књижевности уопште.